Plusy dodatnie plusy ujemne

"Jak pan śmie mnie pytać..." - Lech Walesa

 

 

 

Koniecznie kup ten film i zdecyduj jak bylo - sam dla siebie.


"Plusy dodatnie plusy ujemne". 48 min. Reż. Grzegorz Braun. Reportaż powstawał w latach 2005-2006.

Film przedstawia relacje świadków oraz dokumenty z początku lat 70tych i późniejsze dotyczące  TW "Bolek" oraz Lecha Wałęsy. Reżyser Grzegorz Braun zastrzega, że nie chce przesądzać o tym, czy dotyczą tej samej osoby. "Pozostawiam to ocenie widzów" – mówi Braun. "Ale w moim przekonaniu, film nie pozostawia cienia wątpliwości, jakie były fakty" dodaje reżyser.

Występują: Krzysztof Wyszkowski, Henryk Lenarciak, Henryk Jagielski, Joanna Duda-Gwiazda, Andrzej Gwiazda, prezydent Lech Wałęsa a takze dwaj stoczniowcy Henryk Lenarciak i Henryk Jagielski, na których TW "Bolek" donosił po wydarzeniach z grudnia 1970 roku, oraz różne osoby publiczne w materiałach archiwalnych, m.in. z 1992 r.

W Polsce flim nie zostal dopuszczony do emisji w TV. Komisja Kolaudacyjna uznala, ze film jest "jednostronny".

W rozmowie po filmie, jeden z historyków IPN przyznał, że został powołany w instytucie specjalny, początkowo tajny, zespół historyków do wyjaśnienia sprawy Wałęsy. Mimo oczywistych dowodów, którymi w ogóle się nie zajmowano, omawiano tylko konieczność wyciszenia sprawy, z uwagi na zasługi Wałęsy, jego szacunek w świecie i "niewłaściwy" czas na ujawnienie prawdy. Po co się tym teraz zajmujesz - usłyszał.


!!! 3 sierpnia 2006 zginął tragicznie wystepujacy w reportazu "Plusy dodatnie plusy ujemne" Henryk Lenarciak. Zobacz dalej