więcejJózef Szaniawski

BEZ PRECEDENSU W II WOJNIE ŚWIATOWEJ

 

Ten tekst dedykuję „do przemyślenia” Panu Prezydentowi Kaczyńskiemu, Panu Premierowi Tuskowi, Panom Ministrom Sikorskiemu, Klichowi, Przewoźnikowi, Krubskiemu oraz innym politykom. Wiadomo bowiem nie tylko z mediów, że władze Rzeczypospolitej znajdują się pod silną presją kilku naszych sąsiadów, abyśmy sami przy okazji obchodów 70-tej rocznicy zbójeckiej agresji 1 września i 17 września 1939 zrezygnowali z akcentowania wyjątkowej roli Polski i Polaków w II wojnie światowej . Nie wolno dopuścić do tego, żeby pod pretekstem pojednania z sąsiadami, Polska została okradana ze swej historii, pamięci i tożsamości do której mamy prawo i z której powinny być dumne kolejne pokolenia Polaków. Bezprecedensowa rola Polski w II wojnie światowej wynika z bardzo wielu faktów i elementów. Oto jedynie najważniejsze z tych o których musimy pamiętać

1.     II wojna światowa rozpoczęła się nieprzypadkowo od agresji na Polskę, bowiem to Polska jako pierwsza sprzeciwiła się Hitlerowi oraz jako pierwsza powiedziała „nie!” bezkarnemu zawłaszczaniu kolejnych państw Europy przez zbrodnicze Niemcy nazywane III Rzeszą.

2.     Żadne państwo w Europie nie prowadziło działań bojowych tak długo jak Polska w II wojnie światowej (od 1 września 1939 do 8 maja 1945)

3.     Z wyjątkiem Polski żadne inne państwo nie zostało napadnięte jednocześnie przez dwóch agresorów: dwa zbrodnicze totalitarne mocarstwa: hitlerowskie Niemcy oraz komunistyczną Rosję sowiecką.

4.     W II wojnie światowej w wyniku agresji Niemiec i Rosji zostało podbitych i okupowanych wiele państw (m.in. Francja, Grecja, Austria, Dania, Belgia, Litwa, Finlandia, Norwegia), ale tylko Polska została zlikwidowana w całości jako państwo i wykreślona z mapy Europy. Inne państwa były albo okupowane, albo anektowane, ale zachowały swą nazwę i ograniczoną pozorną państwowość. Jedynie Polska miała przestać istnieć raz na zawsze decyzją Berlina i Moskwy jednocześnie.

5.     W całej okupowanej Europie 1939-1945 tylko Polska znalazła się pod dwiema okupacjami jednocześnie.

6.     Holokaust – eksterminację wszystkich Żydów europejskich Niemcy rozpoczęli od wymordowania 3 milionów Żydów – polskich obywateli. To ludobójstwo niemieckie rozpoczęło się już we wrześniu 1939.

7.     Przy całym barbarzyństwie II wojny światowej jedynie oficerowie Wojska Polskiego zostali masowo wymordowani jako bezbronni jeńcy. Nie było drugiego przypadku takiej zbrodni jak zbrodnia katyńska, dokonana przez Rosję sowiecką.

8.     Wojsko Polskie było jedyną armią w Europie, która prowadziła działania bojowe na absolutnie wszystkich frontach II wojny zarówno na ziemi, jak też na morzach i w powietrzu.

9.     W całej okupowanej przez Niemców Europie tylko Polska stworzyła całe struktury Państwa Podziemnego, a nie jedynie ruchu oporu, jak w innych podbitych krajach.

10.                  Powstanie w Getcie Warszawskim 1943 oraz Powstanie Warszawskie 1944 były bezprecedensowym bohaterstwem cywilnej ludności w całej II wojnie światowej.

11.                  Polska była jedynym krajem okupowanej Europy, gdzie nie istniała instytucjonalna kolaboracja z nazistami, a przypadki indywidualnej kolaboracji były karane przez władze Polski Walczącej wyrokami śmierci.

12.                  Armia Krajowa była największą armią partyzancką nie tylko w II wojnie światowej, ale w ogóle w historii wojen w Europie.

13.                  Rzeczypospolita Polska jako państwo i Polacy jako naród wnieśli największy wkład w zwycięstwo aliantów w II wojnie światowej, biorąc pod uwagę polski potencjał demograficzny, polskie możliwości ekonomiczno – militarne oraz element czasu działań bojowych.

14.                  Polska poniosła największe straty wśród państw europejskich. Dotyczy to zarówno strat ludności sięgających nawet 8 milionów istnień ludzkich, jak też strat materialnych. Straty materialne jak nigdzie w Europie były konsekwencją nie tylko zniszczeń w warunkach działań wojennych, ale również bezwzględnej eksploatacji ekonomicznej Polski przez okupanta niemieckiego i sowieckiego. Tego ostatniego także już po 1945 roku.

15.                  Jak żadne inne państwo w Europie w wyniku II wojny światowej Polska w sensie geograficznym została przesunięta o 300 kilometrów na zachód, ale w sensie geopolitycznym oraz cywilizacyjnym została przesunięta na wschód i utraciwszy suwerenność znalazła się pod panowaniem Rosji sowieckiej – agresora i okupanta z września 1939 roku.